HPV sa zvyčajne testuje počas bežného testovania u žien

HPV sa zvyčajne testuje počas bežného testovania u žien

Genitálny herpes je zvyčajne spôsobený HSV-2. Neexistuje žiadny trvalý liek na genitálny herpes, akonáhle sa nakazí, zostáva v tele na neurčito. Genitálny herpes uspáva a môže sa kedykoľvek znovu aktivovať. Príznaky genitálneho herpesu zvyčajne začínajú približne 2 až 12 dní po vystavení vírusu. Príznaky herpesu sú mierne a niekedy úplne chýbajú.

Bežné príznaky genitálneho herpesu zahŕňajú:

 • Bolesť a svrbenie v blízkosti genitálií;
 • Hrbolčeky alebo pľuzgiere v blízkosti genitálií, konečníka alebo úst;
 • Bolesť počas močenia.

HPV vírus

Ľudský papilomavírus (HPV) je najčastejším typom sexuálne prenosnej infekcie. HPV v určitom okamihu postihne väčšinu sexuálne aktívnych ľudí a existuje viac ako 200 rôznych typov HPV. HPV sa môže nakaziť kontaktom s pokožkou a niekedy spôsobuje genitálne bradavice. Niektoré kmene HPV môžu viesť k rakovine krčka maternice. Väčšina prípadov HPV zmizne sama do jedného až dvoch rokov. HPV zvyčajne nespôsobuje príznaky, ale niekedy môže spôsobiť genitálne bradavice, ktoré sú bezbolestnými hrbolčekmi okolo vagíny, penisu alebo konečníka.

Vaginálna kvasinková infekcia

Kvasinkové infekcie nie sú pohlavne prenosné choroby, pretože môžu mať iné príčiny ako sex. Sexuálna aktivita môže potenciálne zvýšiť pravdepodobnosť vzniku kvasinkovej infekcie. Kvasinkové infekcie spôsobuje huba nazývaná candida. Bežné príznaky kvasinkovej infekcie zahŕňajú svrbenie a hustý biely vaginálny výtok. Zvyčajne sa kvasinkové infekcie liečia predpísanými antifungálnymi liekmi alebo lokálnymi antifungálnymi krémami.

Ako mám vedieť, či potrebujem testovanie na pohlavne prenosné choroby?

Z testovania STD môže mať úžitok takmer každý, kto je sexuálne aktívny. Niektoré okolnosti, ktoré robia testovanie STD dôležitejším, zahŕňajú:

 • Ak začínate mať sex s novým partnerom;
 • Ak pociťujete príznaky, ktoré naznačujú potenciálnu STD;
 • Ak mal váš nedávny sexuálny partner pozitívny test na STD;
 • Ak máte pravidelne sex s viacerými ľuďmi, váš sexuálny partner má sex s inými ľuďmi.

Dokonca aj keď ste v monogamnom sexuálnom vzťahu, stále je dobré urobiť si test STD, ak ste ho nikdy predtým nemali.

Aké testovanie STI je k dispozícii?

Porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, aké typy STI môžete a mali by ste byť testovaní. Niektoré bežné pohlavné choroby, na ktoré vás môže váš lekár vyšetriť, zahŕňajú:

 • kvapavka;
 • chlamýdie;
 • syfilis;
 • HIV.

HPV sa zvyčajne testuje počas bežného testovania u žien. Pre mužov v súčasnosti neexistuje oficiálny test na HPV.

Ako predchádzať STI

Praktizovanie bezpečného sexu vám môže pomôcť zabrániť nakazeniu STI alebo STD. Niektoré tipy na prevenciu STI zahŕňajú:

 • Pri sexe používajte bariérovú ochranu (napríklad kondómy);
 • Nechajte sa otestovať na pohlavne prenosné choroby pred sexom s novým partnerom;
 • Porozprávajte sa s akýmikoľvek sexuálnymi partnermi, aby ste sa uistili, že boli tiež testovaní.

Ak vás niekto, s kým ste mali pohlavný styk, informoval, že mal pozitívny test na pohlavne prenosnú chorobu, čo najskôr navštívte svojho lekára, aby ste sa mohli sami otestovať.

STI vs STD: Aký je rozdiel?

STI a pohlavne prenosné choroby sú dva rôzne pojmy, ktoré opisujú tú istú vec. STI znamená sexuálne prenosnú infekciu. STD znamená sexuálne prenosné choroby. Obidve sú typy chorôb, ktoré sa šíria sexuálnym kontaktom. Existuje mnoho rôznych typov pohlavne prenosných chorôb a pohlavne prenosných chorôb, na ktoré vás môže váš lekár vyšetriť pri ďalšej návšteve, ak máte obavy. Okrem pohlavne prenosných chorôb existujú aj iné typy infekcií, ktoré môžu ovplyvniť sexuálne zdravie a ktoré nemusia byť vo svojej podstate spôsobené sexom, vrátane kvasinkových infekcií a infekcií močových ciest (UTI).

FAQ

Čo znamená Blue Waffle?

Blue Waffle je fiktívna choroba, o ktorej sa hovorí, že spôsobuje modrú farbu vulvy a vagíny.

Ako diagnostikovať chorobu Blue Waffle?

Pretože Blue Waffle nie je skutočná choroba, nemožno ju diagnostikovať ani liečiť. Ak pociťujete abnormálne vaginálne príznaky, navštívte svojho lekára, ktorý vám poradí.

Dá sa STI vyliečiť?

STI sú liečiteľné a niektoré sú úplne vyliečiteľné. STI, ktoré nie sú liečiteľné, sa dajú zvládnuť a časom môžu uspať.

Môžete dostať STI bez sexu?

Niektoré STI sa šíria sexom, zatiaľ čo iné sa môžu šíriť inými typmi fyzického kontaktu koža na kožu. Niektoré STI sa môžu šíriť aj orálnym sexom.

Comphet je skratka pre „povinnú heterosexualitu“. Tento koncept tvrdí, že heterosexualitu možno niekedy predpokladať kvôli spoločenským normám. Kritici tvrdia, že predpokladať sexualitu je problém, pretože nedáva priestor jednotlivcom, aby preskúmali možnosť byť niečím iným ako heterosexuálom.

Kľúčové poznatky:

 • „Povinná heterosexualita“ tvrdí, že heterosexualita sa niekedy predpokladá na základe spoločenských noriem.
 • Táto myšlienka naznačuje, že niektorí heterosexuálni jedinci si možno nenašli čas, aby zvážili možnosť byť odlišnou sexualitou.
 • Inkluzívnosť obklopujúca sexualitu pomáha jednotlivcom cítiť sa bezpečne s potrebnou introspekciou na potvrdenie ich sexuality.

Keď dôjde k povinnej heterosexualite, poškodí to niekoho, kto by sa mohol identifikovať ako iná sexualita mimo heterosexuála, pretože mu to bráni skúmať iné možnosti kvôli strachu, že bude „nesprávny“ alebo „nesprávny“.

Čo je to kompet?

Comphet je skratka pre „povinnú heterosexualitu“. Tento pojem vyplýva zo skutočnosti, že naša spoločnosť často normalizuje a zdôrazňuje heterosexuálne vzťahy, pričom na iné typy sexualít kladie menší dôraz. Z tohto dôvodu nie sú vždy iné sexuality ako tie, ktoré sú heteronormatívne, väčšinou akceptované. Niektorí ľudia sa cítia pod tlakom, aby sa stotožnili s heterosexualitou, aby boli akceptovaní a splynuli so všetkými ostatnými.

Muži aj ženy môžu zažiť tlak úplného. Ženy sa napríklad niekedy cítia pod tlakom, aby si vzali manžela a mali deti, pretože to naša spoločnosť očakáva. Zároveň sa vzťah s inou ženou nemusí ctiť rovnakým spôsobom.

Mnoho ľudí, ktorí si nájdu čas na zváženie svojej sexuality z akceptujúceho hľadiska, môže zistiť, že sú v skutočnosti heterosexuáli. Je však dôležité nájsť si čas na introspekciu s nezaujatým pohľadom, aby ste si potvrdili, aké sú vaše sexuálne preferencie. Keď sa predpokladá sexualita, môže to spôsobiť potlačenie. Ak je potlačená skutočná sexualita človeka, môže sa to prejaviť nezdravým spôsobom (napríklad aféra alebo problémy s duševným zdravím).

Pojem compet

Hoci výraz „comphet“ v poslednej dobe získava na popularite, tento výraz nie je nový. „Povinná heterosexualita“ pochádza z eseje Adrienne Richovej z roku 1980. Vo svojej eseji s názvom „ Povinná heterosexualita a lesbická existencia “ Rich vysvetľuje, ako boli ženy podmienené preferovaním mužov a že sú socializované, aby chceli byť heterosexuálne. vzťahy.

„Inštitúcie, ktorými boli ženy tradične kontrolované – patriarchálne materstvo, ekonomické vykorisťovanie, nukleárna rodina, povinná heterosexualita – sú posilňované legislatívou, náboženským fiatom, mediálnym zobrazovaním a úsilím o cenzúru.

Adrienne Rich

Keďže comphet pochádza z eseje, ktorá sa špecificky týka lesieb, tento výraz sa často používa na označenie žien, ktoré sa stali obeťou povinnej heterosexuality. Dalo by sa to však aplikovať aj na mužov a iné pohlavia.

Známky povinnej heterosexuality

Niektoré príznaky povinnej heterosexuality zahŕňajú:

 • Nikdy ste neskúmali myšlienku byť niečím iným ako heterosexuálom.
 • Boli ste pod tlakom, aby ste boli vždy s niekým opačného pohlavia, akoby neexistovala iná možnosť.
 • Myšlienka vzťahu je skôr z praktických dôvodov, než aby splnila vaše skutočné túžby (napríklad žena pociťuje potrebu byť s mužom, aby mohla mať deti a mať finančnú podporu, a nie byť k nemu romanticky a sexuálne priťahovaná) .
 • Keď sa objavia otázky o vašej sexualite, potlačili ste ich kvôli hanbe alebo pocitu viny.

Je ľahké cítiť, že sa musíte prispôsobiť tlaku, ktorý je na vás vyvíjaný. Keď človek vyrastá v prostredí, kde sa o sexualite mimo heterosexuality nediskutuje ani neakceptuje, môže to človeka podmieniť tým, že si bude myslieť, že rozvetvenie je nesprávne alebo hanebné.

Našťastie to tak vôbec nie je. Je však dôležité venovať čas introspekcii, aby ste určili svoje preferencie a to, kto ste, bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzate alebo aké vonkajšie faktory vás ovplyvňujú.

Je teória kompetov bifóbna?

Teóriu povinnej heterosexuality obklopili určité kontroverzie, pretože pôvodná Richova esej nezahŕňala bisexuálne alebo transrodové ženy. Dôvod, prečo ľudia vidia kompet ako bifóbny, je ten, že to niekedy môže znamenať, že bisexuálni ľudia sú v skutočnosti len gayovia. Snažia sa však zapadnúť do spoločenských tlakov tým, že stále visia na určitom stupni príťažlivosti k inému pohlaviu.

Ako poraziť konkurenciu

Na konci dňa môžete len vy sami určiť svoje preferencie, ale môže to vyžadovať tvrdú prácu, najmä ak vás vaše prostredie v priebehu rokov výrazne ovplyvnilo. Strávte nejaký čas introspektívnou prácou prostredníctvom denníka alebo meditácie. Naozaj sa zamyslite nad tým, odkiaľ ste prišli a ako vás vaša výchova mohla prinútiť, aby ste boli určitým spôsobom.

Položte si ťažké otázky:

 • Hovorili vám často, že normálny vzťah zahŕňa iba muža a ženu?
 • Boli ste vedení k presvedčeniu, že čokoľvek mimo heterosexuálneho vzťahu je „nenormálne“ alebo „nesprávne“?

Ak ste odpovedali áno, možno vás ovplyvnila povinná heterosexualita. Pre každého, kto má pocit, že nevie, kde začať, alebo má v tejto oblasti veľa traumy, môže byť dobrou voľbou odborná pomoc prostredníctvom terapie.

FAQ

Ako zistiť, či ma to prirodzene priťahuje, alebo je to povinná heterosexualita?

Ak chcete zistiť, či ste boli ovplyvnení povinnou heterosexualitou, mali by ste zvážiť, ako vás v priebehu rokov ovplyvnili sociálne normy našej spoločnosti. Cítili ste nutkanie sexuálne sa rozvetviť, ale prestali ste, pretože ste sa cítili vinní? To je znak toho, že compet vás mohol ovplyvniť.

Viac informácií nájdete na revitaprost official top .

Contents